ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում քննարկման ներկայացրեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ստացավ դրական եզրակացություն:
Օրենսդրական կարգավորումը պայմանավորված է ջրային ռեսուրսների եւ ջրային համակարգերի անարդյունավետ եւ անխնա օգտագործումը կանխելու, պատշաճ պահպանություն ապահովելու, իրավախախտումների նկատմամբ կանխարգելիչ քաղաքականություն վարելու անհրաժեշտությամբ:
Կսահմանվի վարչական պատասխանատվություն տարափային (հեղեղային) ջրահեռացման եւ ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգեր կեղտաջրեր արտանետելու, կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ տարափային ու ցամաքուրդային ջրեր ընդունելու  եւ ոռոգման համակարգերի աղտոտման համար: Փոխնախարարը պարզաբանեց, որ սա Սեւանա լիճ մոտորանավակների մուտքն ու ելքը կանոնակարգող նախագիծ է:
Կարգավորումների սահմանման նպատակը լողափերում հանգստացողների եւ լողացողների անվտանգությունն ապահովելն ու Սեւանա լճում արդյունագործական որսի ընթացքում թույլատրված ռեսուրսի օգտագործման  նկատմամբ պատշաճ մակարդակով հսկողություն եւ վերահսկողություն իրականացնելն է:

At April 9 sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment , the RA Deputy Minister of Environment Tigran Simonyan presented for debate the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offences, and it was endorsed.
The legislative regulation is due to the need to prevent inefficient and reckless use of water resources and water systems, to ensure proper protection and to pursue a policy of preventing offences.
Administrative responsibility will be established for storm water drainage and land (drainage) systems for taking out the waste out of wastewater, a centralized drainage system for storm water drainage and land drainage and pollution of irrigation systems. The Deputy Minister has clarified that this is the bill regulating the entry and exit of motor boats in Lake Sevan.
The aim of establishing regulations is to ensure the security of people who have a rest on the beaches and swimmers and to exercise proper control over the use of the permitted resources during industrial fishing in Lake Sevan.