ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանն ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում քննարկման ներկայացրեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ստացավ դրական եզրակացություն:
Օրենսդրական կարգավորումը պայմանավորված է ջրային ռեսուրսների եւ ջրային համակարգերի անարդյունավետ եւ անխնա օգտագործումը կանխելու, պատշաճ պահպանություն ապահովելու, իրավախախտումների նկատմամբ կանխարգելիչ քաղաքականություն վարելու անհրաժեշտությամբ:
Կսահմանվի վարչական պատասխանատվություն տարափային (հեղեղային) ջրահեռացման եւ ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգեր կեղտաջրեր արտանետելու, կենտրոնացված ջրահեռացման համակարգ տարափային ու ցամաքուրդային ջրեր ընդունելու  եւ ոռոգման համակարգերի աղտոտման համար: Փոխնախարարը պարզաբանեց, որ սա Սեւանա լիճ մոտորանավակների մուտքն ու ելքը կանոնակարգող նախագիծ է:
Կարգավորումների սահմանման նպատակը լողափերում հանգստացողների եւ լողացողների անվտանգությունն ապահովելն ու Սեւանա լճում արդյունագործական որսի ընթացքում թույլատրված ռեսուրսի օգտագործման  նկատմամբ պատշաճ մակարդակով հսկողություն եւ վերահսկողություն իրականացնելն է:

9 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы заместитель министра окружающей среды РА Т.Симонян представил на обсуждение законопроект о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях, получивший положительное заключение.
Законодательное регулирование обусловлено необходимостью предотвращения неэффективного и нерачительного использования водных ресурсов и водных систем, обеспечения надлежащей охраны, проведения превентивной политики нарушений.
Административная ответственность будет установлена ​​за сброс сточных вод в ливневую канализацию и земельные дренажные системы, загрязнение ирригационных систем и т.д. Замминистра уточнил, что проект регулирует движение (заход и выход) моторных лодок на озере Севан.
Цель регулирования – обеспечение   безопасности пловцов в озере и отдыхающих на пляжах, а также осуществление надлежащего надзора и контроля за использованием ресурсов, разрешенных во время промышленного лова рыбы на озере Севан.